Wskazówka
Aby dodać opis miejsca zaloguj się, kliknij punkt na mapie na stronie głównej, a następnie wybierz "Dodaj opis".
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
WYPRAWA - "Turcja - orient na wyciągnięcie ręki"
Ilość odsłon: 185
Dodany przez Arek 2009-07-26 00:03:57
Data wyprawy:2009-06-02

Turcja to kraj o którym wiedziałem niewiele - lato już w czerwcu, piękne widoki oraz islam, no i kebap turecki. Zawsze też z Turcją kojarzyła mi się kawa po turecku. Jak się okazało na miejscu wcale tak nie jest :).

Jako miejsce pobytu wybraliśmy po wielu poszukiwaniach Bodrum, a konkretnie miejscowość Bitez. Samą miejscowość opisuję w dołączonym miejscu.

Wrażenia

Pierwsze wrażenia od razu po lądowaniu na lotnisku były takie sobie. Tymbardziej że pogoda się zepsuła i niebo przesłaniały chmury. Wrażenia podczas podróży autokarem do hotelu zaczęły zmieniać się na bardzo pozytywne. W Bodrum na każdym kroku można spotkać sklepy, banki marek znanych w naszym kraju przez co robi się trochę swojsko.

Krajobrazy to duży pozytyw. Góry i morze tworzą jedność. I do tego ta roślinność. Wszędzie pachnące kwiaty. Szcególnie do gustu przypadł mi kwiat o nazwie oleander - pachnący i kolorowy.

Kuchnia

Kuchnia turecka jest bardzo bogata w warzywa. Zawsze do posiłku był szeroki wybór pomidorów i papryki z grilla oraz bakłażanów w różnej postaci. Poza tym wiele dań mięsnych z grilla oraz wszechobecny kebap (również z baraniny). Do picia tak jak u nas dostępny jest szeroki wachlarz napojów i niestety niewiele rodzajów piw. Najbardziej popularnym piwem jest turecki Efes (słabe jasne piwo) oraz kilka marek zagranicznych z których najbardziej smakował duński Tuborg (produkowany w Turcji).

Polecam również wybranie się do lokalnej restauracji gdzie z całą pewnością spróbujecie smaków trochę innych niż w kuchni hotelowej.

Zakupy

Jak to bywa w krajach islamu zakupy to prawdziwa przygoda. W Turcji handluje się wszędzie i miałem wrażenie że zawsze. Sprzedawcy nie są tak natrętni jak w Tunezji, ale nieraz i tak potrafią nieźle zaleźć za skórę.

Podstawową zasada - targuj się do upadłego. Turek krzyczy ci za towar 50 lir - mów że 5 lir nie zwracając uwagi na to, że sprzedawca jest oburzony. W końcu i tak sprzeda za 10 lir.

Wycieczki

Po przyjeździe do hotelu odbyło się spotkanie z rezydentem, który między innymi zaproponował nam zestaw wycieczek fakultatywnych. Przykładowe ceny to 50 euro wycieczka do Efez lub Pamukkale. Po krótkim spacerze promenadą okazało się, że taka sama wycieczka w lokalnym biurze podróży kosztuje 27 euro, czyli połowę kwoty hotelowej.

Z lokalnym biurem podróży wybraliśmy się do Pamukkale (opis dołączam jako miejsce) oraz do łażni tureckiej. Polecam obydwie wyprawy. Biuro podróży z którym się wybraliśmy (Alina Travel) wywiązało się ze zobowiązań w 100%.

Poniżej załączam przykładowe ceny wycieczek z ulotki:

  • Rejs statkiem - 12 euro
  • Łaźnia turecka - 8 euro
  • Efez - 27 euro
  • Pamukkale - 27 euro
  • Dalyan - 27 euro
  • Efez i Pamukkale - 59 euro

Waluta

W Turcji obowiązującą walutą jest lira turecka. Po pierwszych zakupach może zdziwić, że w obiegu jest kilka rodzajów banknotów i monet o tych samych nominałach. Nien należy się tym za mocno przejmować. Są to skutki częstych ostatnich zmian waluty w Turcji.

Osobiście zalecam wymiane złotówek na euro lub dolary w Polsce, a następnie sukcesywną wymianę tych walut na liry w Turcji. My wymienialiśmy na poczcie w centrum Bodrum, ale można spokojnie wymieniać we wszechobecnych kantorach. Należy jedynie zwracać uwagę na oferowany nie kurs.

Dobra rada jest taka, że lepiej chyba nie płacić bezpośrednio o Turków dolarami lub euro, ponieważ narzucają taki przelicznik, że po prostu się nie opłaca.

(7 głosów , średnia 4)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu
Państwo:Turcja
Kontynent:Azja
Kategoria:Zabytki

Pamukkale jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Turcji. Nazywane jest bawełnianym zamkiem. Czytałem wcześniej o tym miejscu, ale widok jaki zobaczyłem przeszedł moje oczekiwania.

Miejsce to słynie z wapiennych tarasów, które przez wieki tworzy spływająca zboczem woda...

więcej
Państwo:Turcja
Kontynent:Azja
Kategoria:Miejsce

Bodrum (starożytne Halikarnas) jest 25 tysięcznym miastem leżącym nad Morzem Egejskim. Przed wyjazdem czytałem, że jest to jedno z najładniejszych miast Turcji i jedno z najbardziej europejskich. Nazywane jest często tureckim St. Tropez. Przed wyjazdem nie dowierzałem, po przyjeździe...

więcej
Państwo:Turcja
Kontynent:Azja
Kategoria:Miejsce

Bitez jest małą miejscowością turystyczną położoną niedaleko Bodrum. Jest to doskonałe miejsce wypadowe, jak również idelane miejsce do wypoczynku.

Główną atrakcją miasteczka jest plaża oraz promenada ciągnąca się wzdłuż morza na której jest pełno restauracyjek...

więcej