Wskazówka
Utwórz swoje konto. Zalogowani użytkownicy mogą dodawać relacje z wypraw, opisywać odwiedzane miejsca oraz udostępniać fotografie
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
Wakacje na jachcie - wybór odpowiedniej mariny
2016-03-14
Naszła Cię ochota na wakacje na jachcie? Wreszcie postanowiłeś podjąć tę, dosyć odważną, decyzję? A może pływasz od lat, ale za każdym razem zastanawiasz się z jakiego portu zacząć rejs i w którym porcie kotwiczyć? Załoga Yachtic.eu zebrała dla Was wszystko, co musicie wiedzieć o wyborze odpowiedniej mariny.

Zazwyczaj, planując rejs, najwięcej uwagi poświęcamy wyborze jachtu, co z resztą zrozumiałe. Dobrze dopasowana łódź, z odpowiednim wyposażeniem, ilością kabin i właściwościami nautycznymi to coś, co sprawi, że wakacje na pewno będą komfortowe. Kolejnym, bardzo ważnym elementem rejsu, można powiedzieć, że kluczowym, tak samo jak jacht, jest załoga. Najlepiej na rejs zabrać osoby, które znamy i z którymi przebywaliśmy przez dłuższy czas. Jacht ma do siebie to, że jego powierzchnia jest ograniczona, choć jeśli mowa o jachtach morskich, to oddzielne kabiny pozwalają na odcięcie się od reszty, co szczególnie docenią tak zwani "samotnicy". Trzecim, równie ważnym, choć często początkowo pomijanym elementem jest wybór mariny, zarówno tej, z której zaczynamy rejs, jak i tej, w której nocujemy. Dobrze wybrany port pomoże Wam oszczędzić czas, pieniądze, a także spędzić komfortową noc.

Decyzja o wyborze portu

Jeśli Twoja załoga zdecydowała się na rejs ze skiperem, to możecie być spokojni - wykwalifikowany i dobrze doświadczony sternik z pewnością zna okolicę i wszystkie okoliczne porty. Zaufajcie jego kompetencjom i dajcie się poprowadzić, nakierowując go jedynie co chcielibyście zobaczyć, w jakiego typu portach spać czy które zatoczki zwiedzić. Jeśli jednak wśród Waszej ekipy znajduje się ktoś z patentem, czyli z uprawnieniami do prowadzenia jachtu, i zdecydowaliście się na czarter jachtu bez skipera to sprawa zaczyna się nieco komplikować. Oczywiście możecie wypłynąć na tak zwany "żywioł", spontaniczne cumując tam, gdzie Wam się to tylko spodoba. To opcja idealna dla tych, którzy nie lubią niczego planować z wyprzedzeniem. Jeśli jednak pływacie z dziećmi, czy osobami starszymi lub po prostu po całodziennym pływaniu chcecie wpłynąć do dobrze wyposażonego portu, to lepiej będzie jeśli zaplanujecie trasę wraz z miejscami postojowymi z dużym wyprzedzeniem. 

Lokalizacja mariny

Plan trasy rejsu powinien być realny do wykonania. Nie zakładajcie przebycia bardzo długich dystansów - co jeśli danego dnia pośpicie trochę dłużej lub jeśli warunki żeglarskie nie będą sprzyjające? Dla własnej wygody i komfortu przygotujcie kilka alternatyw. Wybierając miejsce sugerujcie się Waszymi preferencjami: wolicie port w gwarnym centrum miasta czy spokojną, cichą i dziewiczą zatoczkę? Czy konkretna marina znajduje się w pobliżu miejsc, które chcecie zobaczyć? Czy nie znajduje się za daleko od atrakcji turystycznych? Podjęcie decyzji wcześniej sprzyja planowaniu budżetu, aktywności i zwiedzania.

Cena kotwiczenia

Jeśli kiedyś pływaliście jachtem, to z pewnością dobrze wiecie, że za postój w porcie należy zapłacić, a ceny mogą być bardzo różne. Przeważnie w zagranicznych portach ceny za postój jachtu wahają się od 5 do nawet 250 euro za noc. Cena zależy od wielkości jachtu, ilości załogi, sezonu standardu portu, obecnych w nim udogodnień, a także od tego, czy korzystamy z jego dobrodziejstw, takich jak słodka woda czy prąd. By dowiedzieć się ile kosztuje kotwiczenie często wystarczy sprawdzić ceny online lub po prostu zadzwonić do bosmana, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Portowe udogodnienia

Planując rejs nie zaszkodzi także rozeznać się w kwestiach wyposażenia konkretnych marin. Dowiedzcie się, w których portach można zatankować, w których skorzystać ze stacjonarnych toalet i pryszniców, a w których zrobić pranie. Wyszukajcie też informacji na temat tego, gdzie można skorzystać z darmowego Wi-Fi, gdzie uzupełnić zbiorniki ze słodką wodą, gdzie naładować akumulator i gdzie spotkacie wykwalifikowanych mechaników, którzy w razie awarii pomogą Wam naprawić drobne usterki na jachcie. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, to sprawdźcie również w której marinie znajduje się wypożyczalnia rowerów i wszelkiego rodzaju sprzętów wodnych, takich jak deski surfingowe czy akcesoria do nurkowania.

Zaplanuj, ale nie wariuj!

Jak widzicie dobrze jest poświęcić te kilka godzin na skrupulatne zaplanowanie trasy rejsu. Oczywiście nie martwcie się, jeśli nie uda Wam się dopłynąć do jednego z zaplanowanych portów. Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, w której nie będziecie wiedzieli do której zatoki wpłynąć. Dzięki temu nie będziecie się stresować, dokładnie rozplanujecie budżet, a przede wszystkim... Spędzicie fajne wakacje, a to najważniejsze!