Wskazówka
Forum jest dostępne dla każdego. Nie musisz się logować żeby dyskutować.
Zapraszamy
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
Jak się żyje w Rzeszowie?
2016-02-25
Wszyscy zainteresowani rozwojem naszego kraju z pewnością zaczytują się w artykułach typu "Najszybciej rozwijające się polskie miasta". Zazwyczaj palmę pierwszeństwa dzierży tam Warszawa, Kraków, Poznań lub Wrocław, ale w podobnych zestawieniach widać też inne miasta - te wojewódzkie, ale też mniejsze, które rozwijają się nadzwyczaj szybko. Od kilku lat regularnie wymieniany jest tam Rzeszów - i jest tak nie bez powodu.

Stolica Podkarpacia rozwija się bardzo prężnie. W ciągu ostatniej dekady rozwój nabrał rozpędu i nie wygląda na to, by miał wyhamować w najbliższym czasie. Kwitnie zwłaszcza gałąź przemysłu - w Rzeszowie swoje oddziały mają m.in. WSK PZL czy Asseco, dające pracę młodym inżynierom. Jak po deszczu wyrastają też nowe inwestycje developerskie - nowoczesne biurowce czy klimatyczne osiedla mieszkalne. Kolejnym powodem, dla którego uważa się je za miejsce przyjazne do życia jest wysoki poziom bezpieczeństwa - odsetek przestępstw i wykroczeń jest tu znacznie niższy, niż w miastach podobnej wielkości.

Na te pełne pochwał komentarze sceptycznie patrzą jednak mieszkańcy Rzeszowa. Głównym zarzutem do władz miasta jest stagnacja w sferze kulturalnej - ludziom brakuje koncertów, wystaw - w ich ocenie kulturalne widowiska odbywają się raczej na Mazowszu czy w Małopolsce. Oczywiste jest, że ciężko w tym względzie konkurować ze stolicą, ale ciekawych wydarzeń w stolicy Podkarpacia nie brakuje. Oferta zarówno kin, jak i teatrów czy klubów muzycznych nie odstaje wcale od tych w innych częściach Polski.

Kolejnym zarzutem jest brak perspektyw na zdobycie dobrej pracy. No cóż, takie zdanie wygłaszają nie tylko Rzeszowianie, ale mieszkańcy każdego zakątka Polski - od wschodniego po zachodni kraniec. Jednak ci przedsiębiorczy na perspektywy nie narzekają - nawet w województwie uważanym za najbiedniejsze w Polsce są w stanie znaleźć pracę marzeń. Ofert zatrudnienia nie brakuje - regularnie pojawiają się propozycje pracy dla specjalistów z najróżniejszych dziedzin (wbrew powszechnej opinii nie tylko dla branży IT).

Rzeszowem szczególnie zachwyceni są ci, którzy ostatnio byli tutaj przed pięciu- dziesięciu laty, po czym po długiej nieobecności przyjechali tu ponownie. Przecierają oczy ze zdumienia - nie mogą uwierzyć, że miasto, które pamiętali mogło rozwinąć się w tak szybkim tempie. Powstały nowe inwestycje, mieszkania, firmy, parki czy hotele. Rzeszów ma coraz więcej do zaoferowania - warto przyjechać i przekonać się na własne oczy. Planując dłuższy pobyt warto zatrzymać się w cichej okolicy nieopodal centrum miejskiego. Znajduje się tam hotel Hetman, należący do grupy hoteli WAM w Rzeszowie. To idealna baza wypadowa do krótszych i dłuższych wycieczek po mieście.