Wskazówka
Aby dodać nową wyprawę zaloguj się, a następnie z menu "Twoje wyprawy" wybierz "Nowa wyprawa". Z wyprawami możesz powiązać swoje miejsca.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
Hiszpania pełna niespodzianek
2015-08-31

Hiszpania jest wspaniałym miejscem by spędzić tam wakacje. Zazwyczaj piękna pogoda, piękne plaże, czysta woda a także liczne zabytki będące niemym świadectwem historii a także szalone wręcz atrakcje oferowane przez hiszpańskie kurorty zarówno na wyspach jak i na kontynencie czynią ten kraj idealnym celem letniego wypoczynku zarówno dla tych, którzy chcą odpocząć w spokoju jak i tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Dla tych ostatnich polecam Galicję.

Galicja - owoce morza i ziemi

Ten rejon Hiszpanii odbiega wyglądem i charakterem od pozostałej części kraju. Jest ona jednym z autonomicznych regionów w obrębie państwa hiszpańskiego. Położona na północnym zachodzie kraju, na wybrzeżu Atlantyku nie jest tak gorąca i sucha jak inne regiony. Liczne wzgórza i pagórki pokryte są intensywną zielenią licznych lasów sosnowych i eukaliptusowych, zaś liczne rzeki zasilane regularnymi opadami nie pozwalają zaznać im suszy. W czasie wędrówek widać jak bardzo zróżnicowane są te tereny. Bardzo dobre warunki pogodowe dają możliwość uprawy różnych gatunków roślin, zarówno warzyw jak i winorośli, z których uzyskuje się charakterystyczne dla tego regionu białe wina otrzymywane z autochtonicznych szczepów. Dla samych win warto wybrać się w ten region, który ma długą tradycję winiarską, sięgającą czasów starożytnych choć produkcja winiarska rozwinęła się w średniowieczu za sprawą francuskich zakonników, jednak w XIX wieku podupadała za sprawą atakującej winnice filoksery. Obecnie uprawa winorośli i produkcja regionalnych win zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w południowej części Galicji. Ponadto sfermentowane wytłoki z winogron użytych do produkcji wina wykorzystywane są do produkcji regionalnych wódek owocowych oraz likierów. Dobre wina są doskonałym uzupełnieniem uważanych za najlepsze w Hiszpanii owoców morza, zwłaszcza omułków (muli galicyjskich Mejillón de Galicia) oraz poławianych w okolicy ryb. Będąc w tym regionie zachwycimy się też charakterystycznymi galicyjskimi szynkami lacón, kiełbasą chorizo lub wyrobami z cielęciny oraz regionalnymi serami Tetilla, Arzúa-Ulloa, San Simón da Costa, O Cebreiro

Santiago de Compostela - wędrówka i cel

Dzięki łagodniejszemu klimatowi, nawet latem możliwe jest aktywne spędzanie wolnego czasu bez ryzyka doznania udaru słonecznego. Jedną z takich form aktywności jest wędrówka szlakiem świętego Jakuba do Santiago de Compostela. Szlak ten zaczyna się u podnóża Pirenejów i wynosi prawie 800 kilometrów. Wiele osób pokonuje go w charakterze wyzwania turystycznego lub wręcz sportowego ale dla wielu jest to wyzwanie nie tylko o charakterze fizycznym ale też duchowym. Pielgrzymki na tym szlaku różnią się od charakterystycznych dla Polski liczących wielu uczestników pieszych. Zauważamy że ludzie pielgrzymują samotnie lub w małych grupach. Ich znakiem jest muszla świętego Jakuba, która oznaczone są także elementy szlaku. Wędrując mijamy (i zwiedzamy) kolejne miejscowości a wypoczywać możemy w służących pielgrzymom albergue. Po dojściu do Santiago de Compostela można zakończyć wędrówkę, jednak warto podjąć wyzwanie i dojść do Cabo Fisterra ("koniec ziemi"), gdzie spala się używaną w czasie wędrówki odzież i obuwie dokonując symbolicznego oczyszczenia i odrodzenia. Wybrzeże Atlantyku w tym regionie obfituje w dzikie plaże pokryte drobnym piaskiem, nie oblegane przez turystów, dzięki czemu wypoczynek na nich jest spokojny i relaksujący.

Ślady starożytności

W kulturze wyraźnie widać wpływy zamieszkujących tu w przeszłości ludów celtyckich, z których najbardziej charakterystyczne są dominujące w muzyce kobzy. Po nich też została jedna z tradycyjnych nazw wybrzeża "Wybrzeże Śmierci Słońca" oraz liczne pogańskie legendy.

Planując wczasy w Hiszpanii warto zajrzeć do Internetu i poczytać na spokojnie co jeszcze ma do zaoferowania ten wyjątkowy rejon Europy.