Wskazówka
Każde miejsce, wyprawę i zdjęcie możesz oceniać (klikając w gwiazdki) oraz komentować.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
Okiełznąć roztocza
2014-03-10
Niedostrzegalne gołym okiem wszędobylskie pajęczaki jakimi pozostają roztocza już dawno nauczyły się żyć pośród ludzi. Łatwo dostępne resztki jedzenia, naskórka czy przytulny kurz domowy, to idealne warunki do rozwoju. Niestety niechciani goście są jedną z najczęstszych przyczyn występowania reakcji alergicznych i podrażnień skóry.

Ich mikroskopijne ciałka, odchody i wydzieliny choć niewidoczne stanowią tym samym realne zagrożenie. Aby okiełzać całe to towarzystwo nie wystarczy często wietrzyć i przecierać zwilżoną szmatką kurzy. Polecana metodą walki z roztoczami jest regularne odkurzanie, pranie i trzepanie na świeżym powietrzu pościeli. Niestety są powierzchnie, których nie będziemy mogli potraktować w tej sposób. Alergicy borykający się z problemem bardzo często rezygnują tym samym z firan, dywanów czy nadmiaru poduszek. Likwidowanie przedmiotów chłonących kurz automatycznie wpływa na zmniejszenie liczebności roztoczy.

Pragnąc realnie podejść do tematu musimy jednak prześwietlić własne materace. Gąbczasta struktura, pełna niewielkich zakamarków wchłaniających ludzki pot, resztki posiłków czy kosmetyków jest dla roztoczy niczym pięciogwiazdkowy hotel. Oczywiście materace, ze względu na swe rozmiary nie nadają się do gruntownego prania czy wietrzenia, próbując natomiast zmyć wierzchnią warstwę możemy doprowadzić do wchłonięcia wilgoci, która uaktywni rozwój pleśni i grzybów czyli kolejnych groźnych alergenów. W pierwszej kolejności, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa powinniśmy wymienić więc stare i przyżółkłe materace na nowsze modele, tworzone by zapewniać komfort i higienę snu.


Jeżeli od lat wybieramy materace sprężynowe nie musimy rezygnować ze znanej sprężystości. Materace bonellowe czy materace kieszeniowe również wyposażone zostały w sprężyny, tyle, że z niezwykłe wytrzymałego i cienkiego drutu. Całość natomiast dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów zapobiega rozwojowi roztoczy, pleśni czy groźnych bakterii. Podobne właściwości posiadają przewiewne i zawsze świeże materace lateksowe oparte na bazie lateksu. Oczywiście dla najbardziej wrażliwych powstały specjalne materace antyalergiczne. Liczne badania i testy dowodzą, iż doskonale chronią przed wchłanianiem wszelkiego rodzaju alergenów. W zasadzie nie musimy jednak przywiązywać nadmiernej wagi do tej funkcji. Obecnie bowiem wszystkie materace produkowane przez liderów rynku zostają bowiem zabezpieczone przed nieproszonymi gośćmi. Polecać można jedynie sprawdzone i docenione przez klientów materace M&K foam oraz najbardziej innowacyjne na światowym rynku TEMPUR materace, które dzięki wykorzystaniu kosmicznej technologii wykazują medyczne właściwości. Jak widać walka z niewidzialnym przeciwnikiem może okazać się banalnie prosta.