Wskazówka
Aby dodać nową wyprawę zaloguj się, a następnie z menu "Twoje wyprawy" wybierz "Nowa wyprawa". Z wyprawami możesz powiązać swoje miejsca.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
Dobre rady dla spędzających urlop na jachcie
2013-12-19

Niezależnie od tego, na jak długo wybieramy się w rejs jachtem, należy się do tej wyprawy odpowiednio przygotować. Trzeba wziąć pod uwagę, że na otwartym morzu panują zupełnie inne warunki a nawet jeśli pogoda sprzyja morskim podróżom, warto zabezpieczyć się na wypadek różnych sytuacji. Ponadto odpowiedni sprzęt czy chociażby ubranie sprawi, że rejs po Bałtyku będzie przyjemnością i nie lada atrakcją a nie koszmarem, który skutecznie zniechęci nas do kolejnych eskapad.

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę niezbędny sprzęt i akcesoria, które znacznie ułatwią nam pobyt na jachcie. Oczywiście ekwipunek zapewniający bezpieczeństwo podczas morskiej wyprawy zapewni nam organizator rejsu czy wypożyczalnia jachtów natomiast dobrze, jeśli my sami także odpowiednio do tego rodzaju podróży się przygotujemy. Jeśli my sami nie posiadamy doświadczenia w tego rodzaju wyprawach, co oczywiście jest rzeczą naturalną, o pomoc i informacje dotyczące niezbędnych kwestii organizacyjnych czy skompletowania samego sprzętu możemy zwrócić się do wypożyczalni jachtów (na przykład Yacht-Booking.pl) - eksperci z przyjemnością udzielą nam praktycznych wskazówek.

Jeszcze przed wyprawą warto stworzyć sobie listę potrzebnych rzeczy - oczywiście trzeba pamiętać, że wybierając się w krótki rejs wycieczkowy po Bałtyku lista ta zostanie mocno okrojona. Przyda się natomiast wszystkim chętnym na co najmniej całodzienne czy kilkudniowe wrażenia pośród morskich fal.

Przede wszystkim warto zabrać charakterystyczny, żółty sztormiak - to obowiązkowy element każdego wilka morskiego. Ponadto warto spakować dwa razy więcej ubrań aniżeli zużywa się na lądzie, przy czym trzeba wziąć pod uwagę gabaryty jachtu i to, że każdy członek załogi będzie dysponował tylko jego ograniczoną powierzchnią.

Kolejna kwestia warta poruszenia to odpowiednie kosmetyki i leki. Te pierwsze przydadzą się bez wątpienia przy pięknej pogodzie i równie pięknie palącym słońcu. Warto również zabrać krem natłuszczający, dla cery wrażliwej - w sytuacji silnych porywów wiatrów. Leki to także niezbędne akcesoria, jakie każdy powinien zabrać na pokład, tym bardziej jeśli stosujemy je codziennie. Dobrze również wziąć te z przeznaczeniem niwelującym efekt choroby morskiej, tym bardziej jeśli jest to nasz pierwszy rejs po morzu jachtem. Profilaktycznie przydadzą się również lekarstwa zażywane podczas przeziębienia oraz tabletki przeciwbólowe.

Wracając jeszcze do ubrań, pamiętajmy: po pokładzie jachtu, nawet tego najbardziej luksusowego, nie powinno chodzić się w butach na obcasie czy ciężkich glanach, również klapki nie są wskazanym obuwiem. O ile często romantyczna sceneria i charakter podróży domaga się eleganckiego ubioru, to jednak weźmy pod uwagę, że wygoda będzie tutaj bardziej wskazana i wybierzmy raczej bezpieczne sandały.

Planując kilkudniowy rejs jachtem zadbaj także o nadmiar prowiantu - oczywiście będziecie zatrzymywać się w różnych portach (na przykład w Trójmieście), gdzie bez problemu zjecie pożywny obiad, ale na pokładzie także warto zawsze mieć jakiś zapas jedzenia. W tych kwestiach istnieje absolutna dowolność, oczywiście biorąc od uwagę warunki, jakimi dysponuje wynajmowany jacht i ewentualne możliwości przyrządzenia posiłku.

Trzeba pamiętać, że o ile rejs jachtem jest niezwykle oryginalnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i bez wątpienia atrakcją, która umożliwia moc pozytywnych wrażeń to trzeba przyznać, że do takiej wyprawy musimy się znacznie lepiej przygotować aniżeli wybierając się na jakąkolwiek wycieczkę na lądzie.

Odpowiednie przygotowanie, dobry nastrój i towarzystwo przyjaciół czy rodziny zapewni nam z całą pewnością niezapomniane chwile a rejs czy to wycieczkowy po Bałtyku czy samodzielna wyprawa będzie celem kolejnych, nietuzinkowych wakacji.