Wskazówka
Portal zobacz-swiat.pl udostępnia kanały RSS z waszymi relacjami z podróży. Szczegóły.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Sandomierz - Mały Rzym"
Ilość odsłon: 35
Dodany przez Arek 2009-09-28 02:13:27
Państwo:Polska
Kontynent:Europa
Kategoria:Miejsce

Sandomierz jest miastem leżącym w województwie świętokrzyskim. Pierwszy raz zobaczyłem je rok wracając z Tarnobrzegu. Widok starego miasta umiejscowionego na skarpie nadwiślańskiej zrobił na mnie takie wrażenie, że postanowiłem tu wrócić. Zapraszam do lektury kolejnej mojej "zobaczświatowej" relacji.

Początki tego miasta sięgają neolitu, ale pierwsza osada powstała tu w Xw. Dzięki dogodnemu położeniu na szlakach handlowych z Europy Zachodniej na Ruś miasto bardzo szybko zyskało na znaczeniu. Miasto ma bardzo bogatą i dramatyczną historię. Było stolicą księstwa Sandomierskiego, kilkakrotnie było najeżdżane i zdobywane przez Tatarów, Szwedów. W czasie zaborów leżało na pograniczu Królestwa Polskiego w części galicyjskiej. Ślady historii Sandomierza widać na każdym kroku.

W trakcie dwóch dni naszego pobytu w Sandomierzu zdążyliśmy wiele czasu spędzić na starówce, która sama w sobie jest ogromną atrakcją. Rynek główny z bramą opatowską, kamienicami oraz ratuszem zrobił na mnie ogromne wrażenie. W ramach zwiedzania odwiedziliśmy również muzeum usytuowane w zamku, podziemia pod rynkiem głównym oraz wąwóz Królowej Jadwigi. Wszystkie te miejsca możecie obejrzeć w galerii dołączonej do tej relacji.

Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie spacer po starówce nocą. Mam nadzieję że załączone zdjęcia oddają ten niesamowity klimat.

Dojazd

Z Warszawy najbardziej praktyczną trasą biorąc pod uwagę obecne pozytywne zmiany na odcinku Warszawa Radom jest właśnie podróż prze Radom, Iłżę, Ostrowiec Świętokrzyski i Opatów.

Alternatywą jest podróż drogą numer 79 przez Górę Kalwarię, Kozienice i Zwoleń.

Sandomierz leży od Warszawy około 210 km.

Atrakcje warte zwiedzenia

- Rynek starego miasta

- Podziemna trasa turystyczna

- Brama Opatowska

- Zamek

- Kamienica Olesińskich

- Ratusz

- Katedra gotycka

- Spichlerz

- Kościół pw. świętego Michała

Katalog zabytków

Sandomierz w sieci

www.sandomierz.pl

Wikipedia

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu
  1. Dodany przez Anonim dnia 2011-06-07 08:37:48
    Sandomierz jest bardzo przyjemnym i klimatycznym miasteczkiem. Mogę polecić kilka dni w tym miejscu każdemu.