Wskazówka
Każde miejsce, wyprawę i zdjęcie możesz oceniać (klikając w gwiazdki) oraz komentować.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Park Narodowy Jeziora Plitwickie"
Ilość odsłon: 35
Dodany przez 0 2009-09-06 03:11:13
Państwo:Chorwacja
Kontynent:Europa
Kategoria:Miejsce

Skoro jesteśmy w Chorwacji i okolicach to po ekstremalnych wyprawach i  wakacjach pod goracym chorwackim niebem proponuję dla ochłody i relaksu spacer po uroczym terenie Plitwickich Jezior.

 

Park Narodowy Jeziora Plitwickie został utworzony w 1949 roku, ale same jeziora były chronione juz od 1928roku. Wpisany na światową listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1979 roku.

Plitwice leżą w regionie o nazwie Lika.  To tu w Wielkanoc 1991 r. rozpoczęła się jugosłowiańska wojna. Serbowie zaatakowali chorwackich milicjantów. W sierpniu 1995 roku w ramach akcji Burza armia chorwacka zmusiła ok. 200 tys. Serbów do opuszczenia ziem chorwackich, do dzi ś stoi w Lice wiele opuszczonych serbskich domów. Obecnie Serbowie powoli wracają do Chorwacji i próbują odzyskać swoje majątki. Umozliwienie powrotu tej ludności do swoich domów - to jeden z warunków, jakie musi spełnić Chorwacja, aby została przyjęta do Unii Europejskiej. Po pieciu latach Chorwaci odzyskali park.

Park obejmuje fragmenty doliny rzeki Korany z 16 dużymi jeziorami i szeregiem mniejszych akwenów, które ciągną się przez ok. 8 km. Jeziora położone są kaskadowo i połączone szeregiem uroczych wodospadów i kaskad. Trzy czwarte obszaru Plitwic, położonego powyżej 700m n.p.m. porasta gęsty las bukowo - jodłowy, pozostałe tereny to łąki i mokradła.

Symbolem Plitwic jest niedźwiedź. Żyje tu 50 niedźwiedzi brunatnych, jelenie, rysie, dziki, wydry, borsuki oraz czarne bociane, orły złote i sokoły wędrowne, a w jeziorach pstrągi i klenie.

Jeziora Plitwickie leżą w połowie drogi z Zagrzebia do Splitu. Do parku prowadzą dwa wejścia. Polecam uliaz 2 z Velikej Poljany. Stąd kursuje pociąg autobusowy, który rozwozi turystów do różnych miejsc w parku. (przejazd jest wliczony w cenę biletu- bilet jednodniowy 110 Kn, dwudniowy - 130,). Po jeziorze Kozjak kursuje statek (rejs również w cenie biletu)- od wodospadu Kozjak do zielonej polany na Osredaku. W czasie rejsu mijamy wyspę Stefanii - nazwanej tak na cześć księżniczki belgijskiej, która odwiedziła wodospady w 1888r.

Przed rozpadem Jugosławii poniżej wodospadów odbywały się grupowe ceremonie ślubne. Obecnie próbuje się odnowić tę tradycję.

W czerwcu odbywa się doroczny maraton plitwicki.

 

(3 głosy , średnia 5)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu
 1. Dodany przez Administrator dnia 2009-09-07 19:44:16
  Jak dla mnie super opis. W przyszłości zalecam założenie konta i dodawanie kolejnych opisów swoich wypraw jako już rasowy, nie anonimowy podróżnik :)
   
 2. Dodany przez w drodze dnia 2009-09-07 13:06:32
  Jeśli zbyt wiele informacji to dajcie cynk, lubię mówić dużo i opowiadać o miejscach, po których oprowadzam turystów. To już takie zboczenie zawodowe - wybaczcie;)
   
 3. Dodany przez Anonim dnia 2009-09-06 19:47:30
  Duży plus za tło historyczne. Ten aspekt wypraw na Bałkany zawsze mnie bardzo interesował. Czekamy na więcej wspomnień w podróży.
   
 4. Dodany przez Arek dnia 2009-09-06 19:46:04
  Przejeżdżałem tam kilka razy, ale zawsze przejazd wypadał w środku nocy. Po tych widokach postaram się następnym razem zaplanować tak podróż, żeby zwiedzić tą atrakcję.