Wskazówka
Utwórz swoje konto. Zalogowani użytkownicy mogą dodawać relacje z wypraw, opisywać odwiedzane miejsca oraz udostępniać fotografie
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Nikitas"
Miejsce należy do wyprawy "Grecja kontynentalna"
Ilość odsłon: 27
Dodany przez aseretka 2011-05-13 19:36:09
(0 komentarzy)
Państwo:Grecja
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

Nikitas wyraźnie dzieli się na dwie części: pomiędzy główną ulicą a morzem leży nowsza, wybudowana po 1922 r. dzielnica z hotelami, sklepami, tawernami i pensjonatami, zaś po drugiej stronie drogi rozciąga się stare część, gdzie zachowało się sporo XIX-wiecznych domów. W najdalej wysuniętej w głąb lądu starej części miasteczka, na znajdujących się na obrzeżach wzniesieniach stoi wybudowany w 1867 r. kościół św. Nikity. Tuż obok na cmentarzu stoi XVI-wieczna kaplica, na której zewnętrznym murze zachowały się nieliczne ślady malowideł ściennych. Można tu rozpoznać szczupłą postać pustelniczki  św. Marii Egipcjanki przyjmującej eucharystię z rąk św. Zosimy oraz przedstawienie Trójcy Św.

2,5 km od dzisiejszej wsi Nikitas na terenie znanym obecnie jako Agios Georgios powstało w okresie hellenistycznym duże osiedle. Do dzisiejszych czasów przetrwały z niego tylko fundamenty dwóch wczesnochrześcijańskich bazylik wzniesionych w V w i zniszczonych niecałe 100 lat później.

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu