Wskazówka
Forum jest dostępne dla każdego. Nie musisz się logować żeby dyskutować.
Zapraszamy
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Nea Fokea"
Miejsce należy do wyprawy "Grecja kontynentalna"
Ilość odsłon: 116
Dodany przez aseretka 2011-05-13 17:00:36
(0 komentarzy)
Państwo:Grecja
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

W północnej części Przylądka Kassandry, na jego wschodnim wybrzeżu dłuższe łachy piachu przeplatają się z okolonymi przez skały zatokami. W jednej z takich zatok kryje się Nea Fokea, niewielka miejscowość, składająca się wyłącznie z małej przystani. Większość łodzi rybackich stoi na kotwicy w pewnej odległości od brzegu i przybija tylko po to, aby wyładować połów. Sama miejscowość, założona w 1922 r. przez uchodźców z Azji Mniejszej rozciąga się w głąb lądu wzdłuż nabrzeżnej drogi oraz na małym płaskowyżu ponad stromym brzegiem.

Do lat 1922-23 klasztory z Wyspy Athos posiadały na Kassandrze rozległe dobra. W wielu punktach wybrzeża wzniesiono wówczas budowle przypominające wieże obronne, które służyły jako siedziba administracji oraz magazyny, gdzie składano plony. Wieża nad zatoką portową w Nea Fokia liczy 17 m wysokości, a wieża przy Nea Potidea 8 m. Obie pochodzą prawdopodobnie z XV w.

Zaledwie kilka kroków od malowniczej zatoki portowej, po przeciwległej stronie nabrzeżnej drogi, zwraca uwagę jeden z najbardziej interesujących zabytków Kassandry – ukryta w grocie kaplica Agios Pavlos. Jak głosi legenda w grocie ukrywał się św. Paweł przed ścigającymi go rzymskimi żołnierzami. W rzeczywistości jednak jest to stary macedoński grobowiec.  Początkowo widoczny jest tylko betonowy plac otoczony barwnymi kwiatami, na którym znajduje się samotne drzewo oliwne. Po chwili na niskiej skale odsłania się pobielona ściana kaplicy. Przez niskie drzwi, sięgające zaledwie klatki piersiowej wchodzi się do małego hallu z ustawionymi na platformach ikonami.   Kolejne  stopnie  prowadzą  do  wąskiego  korytarza, gdzie znajduje się macedoński grób datowany na IV w. p.n.e.

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu