Wskazówka
Utwórz swoje konto. Zalogowani użytkownicy mogą dodawać relacje z wypraw, opisywać odwiedzane miejsca oraz udostępniać fotografie
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Ajaccio"
Miejsce należy do wyprawy "Korsyka"
Ilość odsłon: 33
Dodany przez aseretka 2010-11-09 18:14:35
(0 komentarzy)
Państwo:Francja
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

W Ajaccio, największej na Korsyce miejscowości ma swoją siedzibę Assemblee Regionale de Corse – Korsykański Parlament.  Nad miastem góruje Cytadela, w której do dziś stacjonuje wojsko. Miasto słynie przede wszystkim, jako miejsce narodzin Napoleona Bonaparte, którego posągi  ozdabiają place Marechal Foch i d`Austerlitz. Jego nazwisko i wizerunek kształtują zresztą cały charakter miasta, które często jest określane jako Cite Imperiale.

Centrum historycznego miasta tworzy otoczony palmami Plac Merechal Foch  z Lwią Fontanną, pośrodku którego wznosi się marmurowy posąg Cesarza. Szeroka aleja Grandval de Paris prowadzi do Placu d`Austerlitz, gdzie stoi kolejny, duży posąg Napoleona z listą jego zwycięstw. W baptysterium pochodzącej z XVI w. ozdobionej  potężną kopułą Katedry Norte Dame de la Misericorde ochrzczony został w 1771 r. przyszły Cesarz Francuzów.  Nieopodal stoi budynek Parlamentu, a ze schodów rozciąga się wspaniały widok na miasto i zatokę.

Przy skrzyżowaniu Rue Bonaparte i Rue Saint-Charles stoi Maison Bonapatre, dom rodziny Bonaparte, w którym przyszedł na świat Napoleon I.  Zobaczyć tu można pamiątki zgromadzone po Cesarzu i jego rodzinie: meble, obrazy, maski pośmiertne, szablę Cesarza. Wystawy prezentują również biżuterię i stroje z epoki empire.

Na północ od Starego Miasta stoi Palais Fesch, w którym zgromadzona jest kolekcja włoskich dzieł sztuki. Wuj Napoleona, kardynał Joseph Fesch podczas kampanii włoskiej zawiesił sutannę na kołku i został kwatermistrzem swojego siostrzeńca zabezpieczając, jak mówią Francuzi, lub rabując, według Włochów, wiele dzieł sztuki, głównie obrazów, które można podziwiać dziś w jego pałacu. W pobliżu pałacu znajduje się Chapelle Imperiale wzniesiona w 1857 r. przez Napoleona III, będąca miejscem pochówku kardynała Fescha i jego siostry Letycji.

Z położonego przy porcie mola Jetee de la Citadelle rozciąga się wspaniały widok na zatokę i centrum miasta.

Na końcu Cours du General Leclerc znajduje się grota, w której podobno lubił się bawić mały Napoleon. 

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu