Wskazówka
Każde miejsce, wyprawę i zdjęcie możesz oceniać (klikając w gwiazdki) oraz komentować.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Ringkobing"
Miejsce należy do wyprawy "Dania"
Ilość odsłon: 42
Dodany przez aseretka 2010-11-05 16:04:25
(0 komentarzy)
Państwo:Dania
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

Ringkøbing położony jest w Zachodniej Jutlandii nad zatoką Ringkøbing Fjord, która ma bezpośrednie połączenie z Morzem Północnym poprzez śluzę na mierzei Holmsland Klit. W średniowieczu, gdy Ringkøbing Fjord był zatoką z dostępem do morza, miasto było najbardziej na północ wysuniętym portem zachodniego wybrzeża Jutlandii i miało połączenie wodne z Hamburgiem, Amsterdamem i portami w Norwegii. Jednak z czasem postępujący proces usypywania się piaskowej mierzei doprowadzał do coraz trudniejszych warunków przepływu statków do portu.

Miasto z niską, starą zabudową, brukowanymi uliczkami, uroczo położone nad wodą przyciąga w ciągu całego roku wielu turystów z kraju i z zagranicy. Ulicę Algade tworzą pochodzą z końca XVIII i początku XIX w. niskie murowane domy pokryte dachówką. Przy Rynku, w najstarszym pochodzącym z XVII w.  budynku mieści się Hotel Ringkjøbing.  Z kolei stojący przy Rynku Kościół gotycki datuje swe początki na XIV w. chociaż  był budowany etapami. Wieżę kościelną zbudowana ok. roku 1550, a skrzydło północne budowano w latach  1592-1593. Pochodząca z 1593 r. kazalnica jest przykładem renesansowej sztuki rzeźbiarskiej. W kościele obok nowych organów zachowano stare organy z 1654 roku, które w letnich miesiącach wykorzystywane są do koncertów organowych.
Usytuowany przy kościele Zegar Słoneczny  pochodzi z 1728 r.

W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Ringkjøbing stoi pochodzący z 1807 r. Stary Dwór Burmistrza ( Den Gamle Borgmestergård ) oraz Stary Ratusz zbudowany w 1849 r.Wart uwagi jest też znajdujący się przy ul. Østergade 9, bardzo dobrze zachowany, pochodzący z 1790 r. Stary Dwór Kupiecki ( Den Gamle Købmandsgård ).

Ringkøbing Havn ( port ) dzisiaj ma znaczenie tylko dla rybaków łowiących w zatoce, chociaż coraz większego znaczenia nabiera też  dla turystyki jachtowej. W pobliżu portu warty obejrzenia jest Stara Komora Celna ( Den Gamle Toldbod ). W tym pochodzącym z 1843 r. budynku ciekawostką są schody, które zostały zrobione z nagrobków cmentarnych pochodzących ze zlikwidowanego w 1807 r. cmentarza. 

 

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu