Wskazówka
Portal zobacz-swiat.pl udostępnia kanały RSS z waszymi relacjami z podróży. Szczegóły.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Helsingor"
Miejsce należy do wyprawy "Dania"
Ilość odsłon: 37
Dodany przez aseretka 2010-11-04 17:59:52
Państwo:Dania
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

Położenie Helsingør w Cieśninie Øresund już od czasów Wikingów miało znaczenie dla żeglarzy. Wikingowie mieli tam swoje miejsce spotkań przed wyprawą. Miasto leży w miejscu, gdzie cieśnina między Danią i Szwecją jest najwęższa.
Jego prawdziwy rozwój nastąpił od roku 1426, kiedy to król Eryk Pomorski (książę Bogusław z Darłowa) nadał miastu prawa kupieckie. W 1429 roku Eryk Pomorski wprowadził prawo, według którego wszystkie statki przepływające przez Cieśninę Øresund musiały płacić Danii cło w Helsingør. Równocześnie z przymusowym postojem wszystkich statków w mieście rozwinął się handel na międzynarodową skalę. O latach świetności miasta świadczą doskonale zachowane i ciekawe budynki w mieście. Na rynku, Axeltorv, obok pięknego Ratusza stoi pomnik upamiętniający króla Eryka Pomorskiego i 500-lecie praw kupieckich miasta.

W pobliżu miejsca, gdzie Cieśnina Øresund jest najwęższa stoi zamek Kronborg, najpiękniejszy renesansowy zamek w całej północnej Europie. W 1420 roku Eryk Pomorski zbudował twierdzę Krogen, którą w 1574 roku król Frederik II przebudował na zamek renesansowy, Kronborg. Mimo, że zamek prawie doszczętnie spłonął w 1629 r., to kilka lat później odbudowano go zgodnie z pierwotnym oryginałem. Dzisiaj znany jest na świecie jako zamek Hamleta i choć sam Szekspir najprawdopodobniej nigdy tu nie był, to  są dokumenty, że na zamku przebywało wielu jego przyjaciół, aktorów z gościnnymi występami.  W zamku zwiedzać można komnaty królewskie, kaplicę oraz długą na ponad 60 m Salę Rycerską, będącą najstarszym renesansowym pomieszczeniem w Danii. 

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu
  1. Dodany przez Anonim dnia 2011-07-25 15:17:58
    Unbelievable how well-wretitn and informative this was.