Wskazówka
Każde miejsce, wyprawę i zdjęcie możesz oceniać (klikając w gwiazdki) oraz komentować.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Arhus"
Miejsce należy do wyprawy "Dania"
Ilość odsłon: 31
Dodany przez aseretka 2010-10-25 19:39:25
Państwo:Dania
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

Arhus, drugie co do wielkości miasto Danii jest centrum kulturalnym i akademickim Jutlandii. 

Domkirke ( Katedra ) - znana także jako kościół św. Klemensa – jest najdłuższym kościołem w Danii, jej nawa mierzy 93 metry długości. Budzące podziw wnętrze zdobią XV-wieczne freski autorstwa kilku mistrzów oraz ogromny ołtarz.

O arhuskim Ratuszu   mówi się, że jest jednym z najlepszych przykładów duńskiej architektury i wzornictwa. Nowoczesny, funkcjonalny, wykończony norweskim marmurem, jest dziełem Arne Jacobsena z 1941 r. Wnętrza zdobią freski z czasów okupacji niemieckiej, w których artysta przemycił treści wymierzone przeciwko najeźdźcy. Największe wrażenie robi 60-metrowa wieża, z której roztacza się wspaniały widok na całe miasto.

W mieście przyciąga wzrok Marselisborg Slot będący letnią rezydencją królowej z pięknym ogrodem porośniętym ogromnymi ilościami kwiatów.  Jest to jedna z piękniejszych budowli tego typu w całej Europie zachodniej. Turyści chętnie odwiedzają wspaniały ogród różany.  Zamkowy park i ogród udostępniony jest do spacerów publiczności, ale tylko wtedy, gdy regentka przebywa w innej rezydencji.

W 1914 r. na terenie Arhus utworzony został skansen Den Gambie By, do którego przeniesionych zostało 80 historycznych budynków z 20 miasteczek i wsi  duńskich, tworząc w ten sposób muzeum na wolnym powietrzu. Najstarszy dom pochodzi z XVII w. z miejscowości Vigorgvej. Odwiedzajac to miejsce mamy możliwość poznania duńskiego miasta z XVI w.

 

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu
  1. Dodany przez Anonim dnia 2011-12-18 14:51:18
    Grazi for mkiang it nice and EZ.