Wskazówka
Każde miejsce, wyprawę i zdjęcie możesz oceniać (klikając w gwiazdki) oraz komentować.
Logowanie
Login:
Hasło:
Załóż konto
Zapomniałeś hasła?
MIEJSCE - "Spiez"
Miejsce należy do wyprawy "Szwajcaria 2006"
Ilość odsłon: 85
Dodany przez aseretka 2010-10-25 17:33:51
(0 komentarzy)
Państwo:Szwajcaria
Kontynent:Europa
Kategoria:Atrakcja turystyczna

Jedziemy znajomą nam już A8 do Spiez. Tu na wciśniętym w jezioro górzystym cypelku wznosi się pochodzący z przełomu XII i XIII wieku zameczek, w którym mieści się Muzeum Historyczne (wstęp 7 CHF). Położenie zamku jest naprawdę urocze. Ze wzgórza podziwiać można zachwycający widok na miasteczko, jezioro, port i majestatyczne szczyty.

Parkujemy na płatnym parkingu (0,5 CHF za godzinę) i idziemy w kierunku zamku. Przed wejściem, z prawej strony dziedzińca zewnętrznego, niewielki ale starannie utrzymany ogród zamkowy z fontanną i kolorowymi klombami kwiatowymi.  Po lewej kamienna studnia. Zamkowa surowa wieża odcina się od bielonych ścian kasztelu. Przez bramę, mijając wiekową beczkę na wino, wchodzimy na sporych rozmiarów dziedziniec wewnętrzny. Środek dziedzińca pokryty jest kobiercem zielonej trawy. U jego wschodniego krańca stoi stara pochodząca z X wieku kaplica (wstęp bezpłatny). Kamienne wnętrze urzeka prostotą. Kaplica choć niewielka ma trzy nawy, łukowe sklepienia i niewielką ambonę. Nie ma tu ołtarza, tylko na podwyższeniu ustawiony jest wazon z kwiatami. Sklepienia prezbiterium pokrywają stare malowidła.

Nieopodal kaplicy, prawie naprzeciw jej wejścia znajduje się niewielki ogród różany. Jeden z jego boków przylega do zdobionej malowidłami kamieniczki. Przysiadamy jeszcze na chwilę w zamkowym ogrodzie, delektując się widokiem na Thunersee i szczyt Niesen.

(0 głosów , średnia 0)
Zagłosuj:
Dodaj komentarz Poleć znajomemu