Sant Malo

St. Malo, które  w XVII w. służyło za schronienie piratom nieustannie przyciąga rzesze turystów. Mino zniszczeń podczas II Wojny Światowej Stare Miasto, otoczone z trzech stron przez morze, zostało wiernie odbudowane. Jego wały obronne budowane i przebudowywane od XII do XVIII w. zachęcają turystów do spacerów. W  obrębie murów Starego Miasta, w budynku Hotel de Ville w pobliżu Porte St-Vincent  mieści się Muzeum Miejskie zawierające setki map, modeli okrętów i dokumentów związanych z morzem i piratami. Odcinek między Bastionem Saint Philippe a Tour Bidouane jest doskonałym miejscem gdzie można podziwiać panoramę Cote d`Emeraude (Szmaragdowego Wybrzeża). Naprzeciwko Porte St-Thomas znajduje się dostępny tylko podczas odpływu Fort National. Schodząc na plażę i idąc po kamienistej promenadzie dochodzi się do La Grand Be, małej wysepki, gdzie znajduje się samotny grób urodzonego w St. Malo pisarza epoki renesansu, Chateubrianda.

Miasto zawsze starało się zachować niezależność, a w roku 1590, na 4 lata, ogłosiło się nawet niezależną republiką ( nie chciano się podporządkować Henrykowi IV, który był protestantem). Otaczające miasto mocne mury wyrażały jego dążenie do niezależności i gwarantowały bezpieczeństwo. Jednak w XVIII wieku te XII-wieczne fortyfikacje zaczęły być niewystarczające. Vauban wysyła więc jednego ze swoich inżynierów, Garangeau, by rozwinął system obronny miasta budując system fortów i murów, którego fragmenty możemy dziś podziwiać.

Miasto zawdzięcza swą nazwę walijskiemu mnichowi Mac Low przybyłemu tu na te ziemie w VI wieku. Mnich ten osiedlił się w mieście Alet (teraz dzielnica Saint-Servan) gdzie to stał się biskupem (a później świętym). W wieku XII, biskup Jan z Chatillon przenosi biskupstwo na miejsce gdzie trzymano relikty św. Malo (Mac Low). Saint-Malo w ten sposób zyskuje na znaczeniu. Dodatkowo ponieważ jest to port (skrzyżowanie wielu morskich dróg) i dzięki przedłużeniu prawa azylu na całe miasto, przybywa tu nowa populacja kupców, rzemieślników, właścicieli statków i... piratów. Ci ostatni, nazywający siebie korsarzami, nie kradli ładunku wrogom Francji, tylko konfiskowali go z zyskiem dla króla! Byli więc raczej wiernymi sługami korony niż morskimi rabusiami. XVII i XVIII w. były epoką wielkiego rozwoju miasta dzięki podróżom żeglarzy do Ameryki Południowej, Indii i Afryki. To właśnie w tym okresie miasto zostało rozbudowane i powstały wspaniałe hotele armatorów.

Dziś to urocze miasto, liczy ponad 50.000 mieszkańców, położone u ujścia rzeki Rance, w zatoce Saint - Malo, będące perłą turystyczną La Manche, odwiedzane jest we wszystkich porach roku przez ponad milion turystów rocznie. 

K2_READ 4012 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON WEDNESDAY, 30 MARCH 2011 12:54
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY « Pointe du Grouin Pont Aven »
Top