Obidos

Początki Óbidos są datowane na rok 308 p.n.e., kiedy zostało założone przez Celtów.  Trudno dziś uwierzyć, że 500 lat temu morze sięgało do podnóży pasma górskiego, na którym leży Obidos, a łodzie cumowano poniżej murów miasta. W XV wieku morze cofnęło się, tworząc żyzną zieloną równinę z niewielkim jeziorem. Trzęsienie w 1755 ziemi nie oszczędziło tej spokojnej wioski, na szczęście zniszczone budynki zostały precyzyjnie zrekonstruowane na istniejących fundamentach. Układ ulic oraz domów pozostał niezmieniony. Tak więc, dziś wszystko wygląda jakby zostało przeniesione z przeszłości. Większość budynków jest w bardzo dobrym stanie, zarówno jak otaczające miasto mury, na które można wejść by podziwiać piękną panoramę okolicy.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, królowie portugalscy ofiarowywali Obidos swoim wybrankom.  Zwyczaj ten pochodzi  z 1282 r., kiedy to król Denis po raz pierwszy uczynił z miasta prezent ślubny dla pięknej królowej Izabeli Aragońskiej.

Wejście do miasta prowadzi przez południową bramę Porta da Vila, wyłożoną XVIII-wiecznymi płytkami ceramicznymi. Główna ulica ? Rua Direita ? wiedzie do Placu  św Marii. Znajdujący się tutaj manueliński pręgierz ozdobiony jest motywem sieci rybackiej ? emblematem Dony Leonory, żony Jana II. Królowa wybrała ten motyw, by oddać cześć rybakom, którzy bezskutecznie usiłowali uratować jej tonącego syna. Naprzeciwko pręgierza stoi kościół Santa Maria z prostym renesansowym portalem. Tutaj w 1441 r. odbył się ślub przyszłego króla Alfonsa V z jego kuzynką Izabela. Pan młody miał wtedy 10 lat, panna młoda osiem. Wnętrze świątyni jest jasne, z malowanym drewnianym stropem. Świątynia pochodzi wprawdzie  z okresu  renesansu, ale jej ściany pokryte są typową dla sztuki portugalskiej XVII-wieczną mozaiką z małych ceramicznych płytek w biało-niebieskie wzorki, zwaną azulejos. W tabernakulum  znajduje się pochodzący z 1661 r. obraz ?Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny? pędzla Josefy de Obidos, która została pochowana w kościele Sao Pedro przy Largo de Sao Pedro.

Zabytkowa część miasta jest bardzo malownicza, fasady domów są ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami, kolorowe kwiaty zwieszają się z okien i pięknie kontrastują z bielą murów. Stare Miasto nie jest duże, więc warto przejść się na krótki spacer poprzez labirynt uroczych wąskich uliczek i odkryć niemal magiczna atmosferę tego miejsca, z dala od głównych szlaków turystycznych.

Najciekawszą budowlą w mieście jest zwieńczony masywnymi wieżyczkami zamek króla Dinisa, przebudowany przez Alfonsa I Zdobywcę po wyzwoleniu miasta z rąk Maurów w 1148 r. Ze ścieżki wzdłuż blanków zamku rozciąga się malowniczy widok na miasteczko i okolicę.

 

K2_READ 3289 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON SUNDAY, 02 APRIL 2017 16:46
Top