Pula - miasto siedmiu wzgórz

Pula jest chorwackim miastem położonym w południowej części półwyspu Istria i jest jednocześnie największym miastem w tej części kraju. Do Puli wybraliśmy się podczas pobytu w Rovinj w ramach wycieczki objazdowej po półwyspie.

Charakterystyczną budowlą tego miasta jest amfiteatr z I w. n. e. który znajduje się w centrum miasta. Jest to jeden z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów. Dwa pozostałe to Koloseum i amfiteatr w El Jem. Przy pisaniu tego artykułu uświadomiłem sobie, że do zobaczenia zostało mi jeszcze z tej trójki tylko Koloseum J. W ogóle rzymska przeszłość tego miasta jest widoczna na każdym kroku. Wszędzie można znaleźć zabytki z okresu panowania cesarstwa w Puli.

Sam amfiteatr robi duże wrażenie. Jest w bardzo dobrym stanie. Zwiedzanie od środka jest dodatkowo płatne, ale nawet oglądanie go z zewnątrz warte jest uwagi. Okolica tej głównej atrakcji turystycznej potrafi również zająć kilka chwil. My byliśmy w okolicach muzeum archeologicznego i w porcie. Z tego co widzieliśmy z Puli organizowanych jest wiele wycieczek stateczkami turystycznymi. Jedną z tego typu atrakcji jest podróż na wyspę Brijuni na której znajduje się była rezydencja marszałka Tity. Wyspa jednocześnie jest wielkim parkiem w którym żyją egzotyczne zwierzęta podarowane marszałkowi przez innych władców państw.

Osobiście mogę napisać, że wyobrażałem sobie to miasto trochę inaczej i jego forma mnie rozczarowała. W porównaniu z Rovinj jest to miasto mniej turystyczne, bardziej przemysłowe. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że jest to duże miasto, ale chyba nie poleciłbym tego miejsca jako miejsce noclegu.

K2_READ 4011 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON SUNDAY, 25 SEPTEMBER 2011 11:58
Top