Napflio

Nafplio, o które w średniowieczu toczyły się zażarte walki między Turkami i Wenecjanami, była pierwszą stolicą współczesnej Grecji. Już w 1822 r. udało się wypędzić stąd Turków, a od stycznia 1833 r.  miasto stało się rezydencją pierwszego greckiego króla Ottona I.

Miejscowość, będąca głównym ośrodkiem Argolidy, szczyci się zwartą Starówką, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych na greckim półwyspie. Osłonięte trzema fortecami Stare Miasto rozciąga się między szeroką zatoką a stromymi skałami.

Widoczna z daleka, pochodząca z XVIII w. wenecka twierdza Palamidi stoi na wzgórzu o wysokości 220 m. n.p.m. Prowadzą do niej schody o 857 stopniach. Nazwa twierdzy pochodzi od Palamedesa, mitycznego herosa znanego z poematów Homera, który był twórcą latarni morskiej w Nafplio oraz systemu miar, a także wynalazcą kości do gry. 

Kolejne dwie twierdze to Forteca Akronafplia oraz zbudowana na wysepce tuż przed nabrzeżem Forteca Bourtizi. Na wzniesieniu Akronauplion widoczne są też resztki akropolu antycznego.

Przy brukowanym rynku Starego Miasta w pochodzących z 1713 r. weneckich koszarach znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którego zbiorach zobaczyć można słynną zbroję mykeńską pochodzącą z wykopalisk w Dendra oraz zrekonstruowane freski z Tirynsu.  Nieopodal stoją dwa meczety, z których większy służył w latach 1825-1828 jako miejsce zgromadzeń pierwszego greckiego parlamentu 

K2_READ 3834 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON TUESDAY, 16 AUGUST 2011 12:30
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY « Epidauros Mykeny »
Top