Meteory

Na terenie dzisiejszej równiny pozostały niezwykłe formy ostańców piaskowych ukształtowane przed milionami lat przez spływające do morza masywy wody, które wymyły mniej trwałe warstwy skalne pozostawiając najtwardsze kamienie przybierające kształty szpikulców, grzybów i stożków. Już w XI w. te skalne formy przyciągały pobożnych pustelników, którzy osiedlali się w jaskiniach lub na niedostępnych wierzchołkach. 

Klasztor Agios Nikolaos położony jest w zachodniej części Meteorów, tuż ponad wioską Kastraki, na szczycie wąskiej 80-metrowej skały, pomiędzy ruinami monasterów św. Jana Chrzciciela i Pantokratora. Ze względu na niewielką powierzchnię skalistego podłoża monastyr ma formę wielopiętrowej budowli.  Prowadzi do niego osiemdziesiąt bardzo stromych stopni. Dość trudne, strome podejście oraz maleńkie rozmiary budowli sprawiają, że należy on do rzadziej odwiedzanych przez turystów

Monastyr Agios Stefanos jest jednym z dwóch żeńskich klasztorów w Meteorach. Wizyta w klasztorze nie wymaga wchodzenia po schodach Skała, na której stoi klasztor, oddzielona jest od masywu głęboką przepaścią, nad którą przerzucono stały most. Dawniej był tutaj most zwodzony, dzięki czemu wejście do tego klasztoru było znacznie łatwiejsze niż do innych.

Główną świątynię oraz boczne kościoły klasztoru Varlaam zbudowano w miejscu dawnej pustelni św. Warlama.  Monastyr stoi na drugiej co do wysokości skale Meteorów i prowadzą do niego schody o około stu stopniach. Został założony w 1350 r. przez pustelnika, który wspiął się na wierzchołek i wybudował trzy kościółki, cele i cysternę na wodę. Po jego śmierci miejsce opustoszało na 200 lat. Odbudowy świątyni i klasztoru podjęli się zamożni bracia-zakonnicy Teofanis i Nektarios Apsarades z Janiny w  roku 1517. Transport materiałów trwał podobno dwadzieścia dwa lata, a sama budowa ? dwadzieścia dni. W tym czasie stanął katolikon pod wezwaniem Wszystkich Świętych, kościółek Trzech Hierarchów i wieża.W końcu XVI i na początku XVII w. na terenie klasztoru działały renomowane pracownie kopiowania manuskryptów oraz haftu sakralnego. W początkach XIX w. zbudowano schody i drewniane mostki, które zastąpiły system drabin nad przepaściami.

Najmniejszym z zamieszkiwanych klasztorów jest pochodzący z XVI w. Roussanou. Trzypiętrowa budowla stoi na tak niewielkim płaskowyżu skalnym, że ze względu na brak miejsca wszystkie pomieszczenia, łącznie z katholikonem, znajdują się tu w jednym budynku. Aby się do niego dostać, należy przejść po kamiennych, niezbyt stromych stopniach i po dwóch solidnych mostkach nad przepaścią.

Najstarszym, najważniejszym rangą, największym i najwyżej stojącym klasztorem w Meteorach jest monastyr Megalo Meteoro, stojący na najwyższej i najbardziej wysuniętej skale Meteorów, szczycie Szerokiej Skały Plathylithos , która od podnóża do szczytu liczy 250 m. Do klasztoru prowadzi 115 wykutych w skale schodów. . Opatowowi Wielkiego Meteoru od  1940 r. podlegają wszystkie pozostałe klasztory meteorskie. Klasztor został założony około 1340 r. przez św. Atanazego. Jego uczniem, następcą i współzałożycielem monastyru był św. Joasaf ? wcześniej król Jan Uresis-Paleologos.

K2_READ 3730 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON MONDAY, 16 MAY 2011 11:05
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY « Kalambaka Delfy »
Top